Kuvassa on hankkeen projektipäällikkö Katja McQueen-Winberg kuljettamassa hävikkiruokaa. Kuva: Tero Takalo

 

Prikka kiertoon -hanke

Prikka kiertoon on kaksivuotinen kehittämishanke, joka alkoi huhtikuussa 2021. Hanke kehittää laajassa yhteistyössä Ouluun kiertotalouden logistiikkakeskusta, joka ratkoo kahta ajankohtaista haastetta: hävikkiruuan parempaa hyödyntämistä sekä haasteellisessa työmarkkina-asemassa olevien työllistymistä.

Prikka kiertoon -hanke toimittaa hävikki- ja ylijäämäruokaa oululaisille ruoka-aputoimijoille. Tästä linkistä pääset katsomaan tahot, jotka ovat mukana yhteistyössä kanssamme.Linkki avautuu uudessa välilehdessä

Artikkeli Elintarvike ja terveys -lehdessä 5 /2021: Prikka kiertoon edistää elintarviketurvallisuutta hävikkiruuan logistiikassa (pdf)Linkki avautuu uudessa välilehdessä

Projektikoordinaattori Iina Matikaisen blogi 23.8.2021: Projektikoordinaattori keskellä palapeliä

Hankkeen verkkosivuilleLinkki avautuu uudessa välilehdessä

Tiedote 21.9.2021 Hävikkiruokatapahtuma Prikka kiertoon -logistiikkakeskuksessa 23.9.

Tiedote 30.8.2021 Prikka kiertoon -logistiikkakeskus aloittaa toimintansa Oulussa tänään

Tiedote 26.5.2021 Prikka kiertoon -hanke alkaa: Hiukkavaaran muonavarastosta kiertotalouden logistiikkakeskus

 

Yhteystiedot

Prikka kiertoon -logistiikkakeskus

Hiukanpiha 9 H 2, 90670 Oulu

Puh. 050 566 6157

Saapumisohje Linkki avautuu uudessa välilehdessä(kartta, pdf)

Prikka kiertoon logistiikkaan ja keskuksen toimintaan liittyvät kysymykset ja tiedustelut arkisin klo 7.30-15.

 

Hankkeen toteuttajat

Helsingin Diakonissalaitoksen säätiö
projektipäällikkö Katja McQueen-Winberg, katja.mcqueen-winberg@hdl.fi, 050 528 5093
viestintäpäällikkö Jenni Sarolahti, jenni.sarolahti@hdl.fi, 050 3720828

Diakonia-ammattikorkeakoulu
Riitta Palovuori, riitta.palovuori@diak.fi, 050 4756366

Oulun Diakonissalaitos
Minna Mettovaara, minna.mettovaara@odl.fi,050 312 5881

Oulun ev.lut. seurakuntayhtymä
Iina Matikainen, iina.matikainen@evl.fi, 040 665 0790

Oulun kaupunki
Teija Leinonen, teija.leinonen@ouka.fi, 040 586 1689

 

 

Prikka kiertoon -hankkeen työntekijöitä
Vas. Katja McQueen-Winberg, Teija Leinonen, Iina Matikainen ja Minna Mettovaara. Kuva: Mervi Päivärinta.