Oulun hiippakunnan lähetysjuhlien ohjelma 

Ohjelma päivittyy. Lisätietoa esiintyjistä ja kansainvälisistä vieraistamme löytyy täältä. 

Perjantai 30.8. 

Liikuntasalissa Pitkäkankaan koululla, os. Opintie 6:

Klo 18 Nousukiito Purevdorj Jamsran, Niilo Pesonen, Ulla Mäkinen ja Oulunsalon lapsikuoro

Klo 19:30 Maailma tunnissa -talkshow Purevdorj Jamsran, JamesOyet Latansio, Elizabeth Muriuki, Touch Keovsreyliak ja Ernest Lawson 

Oulunsalon kirkossa, os. Uhrikirkonkuja 2: 

Klo 19:30 Oulunsalon kamarikuoron konsertti Oulunsalon kirkossa 

 

Kahvila Siivilä palvelee klo 18-21

Lauantai 31.8. 

Pitkäkankaan koululla, Siivilä-ruokasalissa:

Klo 9-9:45 Aamun Sana Johannes Häkämies 

Kahvila Siivilä / ruokala avoinna klo 9-19:30, lounas klo 11-16 

Pitkäkankaan koulun liikuntasalissa: 

Klo 10-11 Uskon siivillä - Uskomatonta! Petri Satomaa, Matti Laurila ja piispa Touch Keovsreyliak, Merja Kramsu, Oulunsalon gospelryhmä

Klo 11:15–11:45 Laulun siivillä Pekka Laukkarisen konsertti ja taukojumppa lapsille ja aikuisille

Klo 12–13 Rakkauden siivillä – työ hyvän elämän puolesta James Oyet Latansio, Sanna Myllärinen, Mikko Pyhtilä, Oulunsalon gospelryhmä

Klo 13:15–14 Raamattutunti Ps. 139:7–12 Helena Kauppila

Klo 14:30–15:30 Toivon siivillä – kriisien kohdatessa piispa Jukka Keskitalon vieraana Pauliina Parhiala ja Soili Poijula, musiikki Ida Elina

 

Lasten ja perheiden ohjelma klo 13-15

Pitkäkankaan koulun Kuuselassa

 

LÄHTÖPORTIT 1 klo 15:45-16:30 

Liikuntasalissa klo 15:45–16:30 Siivet kantaa –kirkko kasvaa Mongoliassa Purevdorj Jamsran ja Tapio Pokka

Käpylässä klo 15:45–16:30 Elämä Jumalan katseen alla lähetystyön lähtökohtana Johannes Häkämies

Kuusela 1:ssa klo 15:45–16:30 Muutosvoimaa lukutaidosta Elizabeth Muriuki ja Helena Kauppila

Kuusela 2:ssa klo 15:45–16:30 Uudet lasten virret tutuiksi Pekka Laukkarinen

Kuusela 3:ssa klo 15:45–16:30 Luottamushenkilöiden kanava Suvi Helanen

 

Lähetysjuhlat goes to nuokkari klo 16:30-18

VR-laseilla maailmalle ja eksoottista evästä

Mäntypellonpolku 10

 

LÄHTÖPORTIT 2 klo 16:45-17:30

Käpylässä klo 16:45–17:30 “Tee hyvää ja pyri sopuun.” Rauhantyö Etelä-Sudanissa James Oyet Latansio, Tuulia Kokkonen

Kuusela 1:ssa klo 16:45–17:30 Idän ilot ja itkut – ajankohtaista Inkerin kirkosta Merja Kramsu

Kuusela 2:ssa klo 16:45–17:30 Lähetys, vastaanotto ja palaute – medialähetyksen ytimessä Mikko Matikainen

Kuusela 3:ssa klo 16:45–17:30 Tekoälyn uhat ja mahdollisuudet lähetystyössä Sanna Myllärinen

Siivilässä klo 16:45–17:30 Kuulumisia Kambodžan kirkosta piispa Touch Keovsreyliak

 

Liikuntasalissa:

Klo 18-19 Afrikkalainen iltarukous, Elizabeth Muriuki, Amani  

Klo 19:30-20:45 Ida Elinan konsertti

Oulunsalon kirkossa:

Klo 19:30 Sanan ja rukouksen ilta kirkossa Mikko Matikainen, Tanja Hirvilammi, Matti Laurila, “Viisikko” (Jaakko Rahkon musiikkiryhmä)

Kahvila Siivilä palvelee 19:30 saakka

 

Sunnuntai 1.9. 

Klo 8:45 Aamun Sana, Toimitalon yläsalissa, os. Vattukuja 2 

Klo 10 Messu Oulunsalon kirkossa, os. Uhrikirkonkuja 2, liturgi kirkkoherra Petri Satomaa, saarna Juha Taanila, Oulunsalon gospelryhmä. Striimi ja ehtoollinen myös toimitalon yläsalissa, os. Vattukuja 2. 

Kirkkokahvit ja avaimen luovutus sekä kirkossa, että striimattuna yläsalissa.