Kuvassa on hankkeen työntekijöitä. Kuva: Mervi Päivärinta.

Prikka kiertoon -hanke

Prikka kiertoon on kaksivuotinen kehittämishanke, joka alkoi huhtikuussa 2021. Hanke kehittää laajassa yhteistyössä Ouluun kiertotalouden logistiikkakeskusta, joka ratkoo kahta ajankohtaista haastetta: hävikkiruuan parempaa hyödyntämistä sekä haasteellisessa työmarkkina-asemassa olevien työllistymistä.

Tiedote 26.5.2021

Hankkeen esittely (pdf)Linkki avautuu uudessa välilehdessä

Hankkeen toteuttajat

Helsingin Diakonissalaitoksen säätiö
projektipäällikkö Katja McQueen-Winberg, katja.mcqueen-winberg@hdl.fi, 050 528 5093
viestintäpäällikkö Jenni Sarolahti, jenni.sarolahti@hdl.fi, 050 3720828

Diakonia-ammattikorkeakoulu
Riitta Palovuori, riitta.palovuori@diak.fi, 050 4756366

Oulun Diakonissalaitos
Minna Mettovaara, minna.mettovaara@odl.fi,050 312 5881

Oulun ev.lut. seurakuntayhtymä
Iina Matikainen, iina.matikainen@evl.fi, 040 665 0790

Oulun kaupunki
Teija Leinonen, teija.leinonen@ouka.fi, 040 586 1689