Kouluyhteistyö

 
Seurakuntien työntekijät tekevät yhteistyötä Oulun koulujen kanssa.
 
Yhteistyö elää kirkkovuoden ja lukuvuoden tahtiin ja opettajat  voivat ottaa yhteyttä seurakuntaan milloin vain. Koululla voi olla oma yhteyshenkilö seurakunnassa, jolloin luontevinta on ottaa yhteyttä häneen. Jos yhteyshenkilö ei ole tiedossa, kirkkoherranvirastoista saa tarpeellista lisätietoa.
 
Seurakunta tukee mielellään koulun katsomuskasvatusta ja tutustuttaa lapsia kristilliseen kulttuuriin ja perinteeseen. 
 
Myös seurakunnan musiikkityöntekijöitä voi kutsua rikastuttamaan ja tukemaan uskonnon- ja musiikinopetusta.
 

Yhteydenotot tutun työntekijän tai nuorisotyön tiimivastaavien kautta:

Haukiputaan seurakunta: Tarja Kainulainen, p. 040 824 5861, tarja.kainulainen@evl.fi

Karjasillan seurakunta: Riina Moilanen, p, 044 316 1452, riina.moilanen@evl.fi

Kiimingin seurakunta: Jenna Valtonen, p. 040 560 9678, jenna.valtonen@evl.fi

Oulujoen seurakunta: Sari Meriläinen, p. 040 558 3294, sari.merilainen@evl.fi

Oulunsalon seurakunta: Jussi Saviharju, p. 044 745 3852, jussi.saviharju@evl.fi

Tuiran seurakunta: Terhi-Liisa Sutinen, p. 040 724 5446, terhi-liisa.sutinen@evl.fi

Tuomiokirkkoseurakunta: Mono Kuoppala, p. 040 574 7124, mono.kuoppala@evl.fi