Perhekerhot ja muut perheryhmät

Kerhot ovat valikossa seurakunnittain, mutta voit osallistua minkä tahansa seurakunnan toimintaan. Löydät kaikki ryhmien kokoontumisajat tapahtumakalenterista. Seurakuntakohtaista lisätietoa löytyy myös vasemmalla olevasta valikosta.

  • Lasten ja aikuisten kohtaamispaikka, johon lapsi tulee yhdessä aikuisen kanssa.
  • Kutsuu pysähtymään elämän huiskeen keskellä ja jakamaan yhdessä arjen kysymyksiä.
  • Hiljennytään, lauletaan, leikitään ja askarrellaan yhdessä sekä nautitaan kahvit ja mehut.
  • Toiminta ei maksa mitään. Sinne ei tarvitse ilmoittautua etukäteen. Mukaan voi tulla milloin vain.

Tervetuloa!

Vanhempien kommentteja:

Kiva paikka tulla tuulettumaan kodin askareista ja arkisista puuhista.

Perhekerhossa saa vertaistukea.

Mukava ja iloinen vastaanotto, tuntee olonsa tervetulleeksi.

Kaikki ovat tervetulleita, lempeä, paljon tekemistä leikki-ikäiselle.

Matala kynnys tulla, saa tulla omana itsenään.

Turvallinen, lämmin, kotoisa, voimaannuttava.

Kuvassa perhekerhon lapsia leikkimässä. Kuva: Juho Alatalo / Studio Ilpo Okkonen.
Kuva: Juho Alatalo / Studio Ilpo Okkonen

Yhteystiedot seurakunnittain

Haukiputaan seurakunta
Outi Palokangas 040 5471 472,
outi.palokangas@evl.fi

Karjasillan seurakunta
Marjaana Lassi 040 5747 108
marjaana.lassi@evl.fi

Kiimingin seurakunta
Anne Schönberg 040 7431 901
anne.schonberg@evl.fi

Oulujoen seurakunta
Maaret Sulkala 044 3161 654
maaret.sulkala@evl.fi

Oulunsalon seurakunta
Hannele Heinonen 044 745 3850,
hannele.heinonen@evl.fi

Tuiran seurakunta
Anu Hannula 044 3161 718
anu.hannula@evl.fi

Tuomiokirkkoseurakunta
Tea Hieta 050 520 7757
tea.hieta@evl.fi