Avoimet työpaikat – Töihin Oulun ev.lut. seurakuntayhtymään

Oulun seurakuntayhtymään kuuluu seitsemän seurakuntaa, yhtymän johto ja kuusi palveluyksikköä.Jäsenmäärä on noin 150 000. Päätoimisia työntekijöitä on noin 400.

Jokaisen rekrytoinnin lähtökohtana ovat ammatillinen osaaminen, koulutus ja työkokemus.

Oulun ev.lut. seurakuntayhtymässä on käytössä sähköinen hakumenettely. Voit täyttää tehtäväkohtaisen hakemuksen tai mikäli sopivia työpaikkoja ei tällä hetkellä ole avoimena, voit jättää avoimen hakemuksen. Avoimia hakemuksia hyödynnetään, kun Oulun ev.lut. seurakuntayhtymään haetaan määräaikaisia työntekijöitä tai sijaishenkilökuntaa.

 

Katso avoimet työpaikat tästä.

Sähköisen haun ohje

Kesätyöt Oulun seurakunnissa

Oulun ev.lut. seurakuntayhtymä tarjoaa kesällä 2017 yli 150 kesätyöpaikkaa, jotka sijoittuvat pääosin seurakuntien hautausmaille.

Seurakunnat ovat rekrytoineet myös seurakuntatyöhön opiskelevia kesätyöntekijöitä rippikoulutyöhön, kirkon esittelijöitä Haukiputaan ja Oulun tuomiokirkkoseurakunnan kirkkoihin sekä kahvilatyöntekijöitä kesäkahvila Kryptaan.

Kesätyöntekijöiden rekrytointi tältä kesältä on päättynyt.

Oulun ev.lut. seurakuntayhtymä tarjoaa kesällä 2017 myös kesätyösetelipaikkoja, joista kyselyt voidaan osoittaa seuraaville henkilöille:

Tuomiokirkkoseurakunta   
Anna-Mari Heikkinen,p. 040 575 2718, anna-mari.heikkinen@evl.fi

Haukiputaan seurakunta
Tarja Kainulainen, p. 040 824 5861, tarja.kainulainen@evl.fi

Karjasillan seurakunta
Jenni Koskenkorva, p. 044 316 1452, jenni.koskenkorva@evl.fi

Kiimingin seurakunta
Aulikki Rinta-Säntti, p. 040 743 1904, aulikki.rinta-santti@evl.fi

Oulujoen seurakunta
Maaret Sulkala, p. 044 3161654

Oulunsalon seurakunta
Sanna Korhonen, p. 044 745 3851, sanna.korhonen@evl.fi

Tuiran seurakunta
Matti Ketola, p. 040 574 7069 matti.ketola@evl.fi

Viestintäpalvelut
Rebekka Naatus, p. 050 430 4828, rebekka.naatus@evl.fi

Emäntäpalvelut
Heli Laitinen, heli.laitinen@evl.fi