Yhteisvastuu 2017 torjuu ihmiskauppaa

Suomessa vuoden 2017 keräysvaroin autetaan ihmiskaupan uhreja yhteistyössä Pro-tukipiste ry:n, Rikosuhripäivystyksen, Pakolaisneuvonta ry:n ja Monika-Naiset liitto ry:n kanssa.

Harmaan eri sävyt -hankkeen päätavoitteena on ehkäistä ihmiskauppaa ja hyväksikäyttöä tavoittamalla, tunnistamalla ja tukemalla virallisten tukijärjestelmien ulkopuolelle putoavia ihmiskaupan tai ihmiskaupan kaltaisten rikosten uhreja.

Keräysvaroin muun muassa kehitetään tukihenkilötoimintaa sekä etsivää työtä ympäristöissä, joissa haavoittuvuus on suurta ja hyväksikäytön riskit merkittäviä, vahvistetaan työntekijöiden osaamista tunnistaa ja tavoittaa ihmiskaupan uhreja, tarjotaan kriisiapua majoituksen, ruoan, hygienian ja vaatetuksen järjestämiseen, mahdollisuus tulkin käyttöön sekä matalan kynnyksen oikeudellista neuvontaa.

Keräysvaroilla tuettava kansainvälinen työ keskittyy erityisesti konfliktien keskellä asuvien nuorten auttamiseen, jotta he pystyisivät rakentamaan kohtuullisen elämän, eivätkä joutuisi ihmissalakuljettajien ja ihmiskaupan uhreiksi.

Vuoden 2017 keräyksen kansainvälisenä esimerkkikohteena olevassa Lähi-Idässä avustustyön painopisteenä Jordaniassa ovat koulutus ja psykososiaalinen tuki noin 12-30-vuotiaille leireillä ja paikallisissa yhteisöissä asuville Syyrian pakolaisille. Israelissa ja Palestiinalaisalueilla tuetaan rauhankasvatustyötä nuorten medialukutaidon sekä ihmisoikeustuntemuksen parantamiseksi. Avun vie perille Kirkon Ulkomaanapu.

Yv-tapahtuma Oulujoen koululla 2007. Kuva: Saana Krook

 

 

Keräykseen voi osallistua rahalahjoituksen lisäksi monin tavoin: auttaa voi listakerääjänä ovelta ovelle esimerkiksi omassa naapurustossa, lipaskerääjänä kauppojen edustalla tai osallistumalla Yhteisvastuu-tapahtumien järjestämiseen.

 


> Yhteisvastuu-tapahtumat Oulun seurakunnissa

> Yhteisvastuukeräykseen liittyvät uutiset

> Lue lisää valtakunnallisilta Yhteisvastuu-sivuilta.

> Neulo Yhteisvastuu-lapaset, tässä ohje!

Pakolaisleirillä Jordaniassa: Fatima ja hänen ystävänsä Mona saavat sirkuksesta iloa ja toivoa arkeen. ”On hienoa nähdä nuorempien tyttöjen onnistuvan ja oppivan uusia sirkustaitoja”.

 

Keräystuloksia menneiltä vuosilta

Vuosi

 

 

Keräyksen kohde

 

Kampanjan aikainen tuotto Oulussa (e)

Tuotto koko maassa (e)

 

2000

Vanhemmuutta tukevien toimintamuotojen kehittäminen

360 647,53 mk

(60 656,56 e)

5 233 927,18

2001

 

Omaishoitajat, syrjäytyneiden omaishoitajien tavoittaminen

367 967,05 mk

(61 887,61 e)

4 666 028,77

2002

Vuokra-asuntojen hankkiminen fyysisesti ja psyykkisesti vammaisille

69 518,95

5 225 287,16

2003

Lasten ja nuorten kokeman väkivallan vähentäminen

65 851,00

4 763 254,67

 

2004

Päihdeäidit ja vauvaperheet

 

82 986,50

4 824 996,64

2005

 

Nuorten syrjäytymisen ehkäiseminen ammattikoulutuksella työpajoissa

65 355,21

 

4 706 493,16

 

2006

 

Ihmisarvoinen vanhuus

62 219,95

5 075 140,55

2007

Lapset, joiden vanhemmilla on mielenterveysongelmia

 

52 838,39

5 024 288

2008

 

Kehitysvammaisten ihmisten työllistyminen tavallisiin työpaikkoihin

67 526,41

4 714 776

2009

Maahanmuuttajien työllistyminen

 

53459,20

4 383 774

2010

Vähävaraiset lapsiperheet Suomessa ja Haitissa

72 104, 00

 

 

6 802 896,98

 

 

2011

Nuorten yksinäisyyden torjuminen Suomessa ja Mosambikissa

64 992,11

4 381 956,40

2012

 

 

Ylivelkaantumisen torjuminen Suomessa ja pienrahoitustoiminnan tukeminen Ugandassa

51 430, 30

4 103 080,29

2013

 

Yksinäisten vanhusten tukeminen Suomessa ja köyhien maaseutualueiden kehityshankkeiden tukeminen Kambodžassa

 

80 694

 

 

4 154 305 €

2014

Saattohoidon kehittäminen Suomessa ja ihmisoikeustyö Guatemalassa

84 059,30

3 944 588
 2015     

 Vapaaehtoistoiminta Suomessa
 ja lasten koulutus Haitissa

  74 841                          3 604 839                     

 2016

Nuorten syrjäytymisen torjuminen

Suomessa ja Ugandassa                            

  71 077    3 458 278
       

 

Yhteystiedot

Yhteisvastuukeräyksen yhteyshenkilöt Oulun seurakunnissa

Oulun tuomiokirkkoseurakunta: Heidi Karvonen, heidi.karvonen@evl.fi, 040 574 7091 

Haukiputaan seurakunta: Johanna Kerola, johanna.kerola@evl.fi, 045 139 3993, Terttu Isohookana

Karjasillan seurakunta: Nina Niemelä, nina.niemela@evl.fi, 040 575 2711,  Anu Kontio, anu.kontio@evl.fi, 040 574 7162 

Kiimingin seurakunta: Jaana Kontio, jaana.kontio@evl.fi, 040 579 3248 

Oulujoen seurakunta: Anu Fedotoff, anu.fedotoff@evl.fi, 040 574 7098, Hannu Tarvas, Eino Mikkonen

Oulunsalon seurakunta: Maija Sivula, maija.sivula@evl.fi, 044 745 3853 

Tuiran seurakunta: Sami Riipinen, sami.riipinen@evl.fi, 040 574 7149, Eeva-Marja Laitinen, eeva-marja.laitinen@evl.fi, 040 515 7267