Uutislistaukseen

Yhteisvastuukeräys -liiviin pukeutunut lipaskerääjä. Vapaaehtoinen lipaskerääjä Oulujoen seurakunnan Yhteisvastuu-tapahtumassa helmikuussa 2017. Kuva: Sanna Krook

Tule lipaskerääjäksi Yhteisvastuukeräykseen

3.2.2020 10.55

Oulun seurakunnat toivottavat uudet ja vanhat lipaskerääjät mukaan Yhteisvastuukeräykseen, jonka tuotolla tuetaan tänä vuonna vanhemmuutta.

Oulun seurakuntien yhteinen lipaskeräyspäivä on perjantaina 7. helmikuuta, jolloin lipaskerääjiksi toivotaan vapaaehtoisia. Lisäksi Tuiran seurakunnan alueella lipaskerääjät keräävät myös ystävänpäivänä 14.2. Muita ajankohtia lipaskerääjänä toimimiseen voit tiedustella seurakuntasi diakoniatyöntekijältä.

Lipaskerääjäksi ryhtymiseen riittää halu auttaa. ”Kuka tahansa voi tulla lipaskerääjäksi, kaikenikäiset ovat tervetulleita. Nuorimmatkin voivat toimia lipaskerääjinä ohjatusti”, kertoo diakoniatyöntekijä Päivi Moilanen Tuiran seurakunnasta.

Lipaskerääjäksi ryhtyminen ei vaadi ajallisesti paljoa. ”Lipaskerääjäksi voi tulla vaikka tunniksi, omien voimavarojen mukaan”, rohkaisee Moilanen.

Lipaskeräykset järjestetään etukäteen sovittujen kauppojen ja ostoskeskusten edustoilla. Ohjeistuksen ja Yhteisvastuukeräyksen virallisilla tunnuksilla varustetun rahalippaan saat diakoniatyöntekijöiltämme. Uusia kerääjiä pyydetään ottamaan mukaan henkilöllisyystodistus.


Ota yhteyttä oman seurakuntasi diakoniatyöntekijään halutessasi Yhteisvastuukeräyksen lipaskerääjäksi. Seurakuntasi yhteisvastuukeräyksestä vastaavien henkilöiden yhteystiedot löytyvät uutisen lopusta.


Seitsemänkymmentävuotias Yhteisvastuukeräys tukee tänä vuonna vanhemmuutta. 40 prosenttia Yhteisvastuun tuotosta jää Suomeen. Puolet kotimaan osuudesta käytetään vanhemmuutta tukeviin toimenpiteisiin seurakunnissa. Kaikissa Oulun seitsemässä seurakunnassa paikallinen tuotto käytetään vanhemmuuden tukemiseen ja lapsiperheiden auttamiseen diakoniatyön kautta.

 

Seurakuntien Yhteisvastuukeräyksen yhteyshenkilöt

Oulun Tuomiokirkkoseurakunta
Marjo Perämäki, marjo.peramaki@evl.fi, 040 574 7181
Heidi Karvonen, heidi.karvonen@evl.fi, 040 574 7091
Haukiputaan seurakunta
Sari Lukka, sari.lukka@evl.fi, 040 589 8362
Karjasillan seurakunta
Marjukka Hamari, marjukka.hamari@evl.fi, 040 575 2710
Oulujoen seurakunta
Anu Fedotoff, anu.fedotoff@evl.fi, 040 574 7098
Oulunsalon seurakunta
Maija Sivula, maija.sivula@evl.fi, 044 745 3853
Katriina Sipilä 044 745 3848
Tuiran seurakunta
Päivi Moilanen, paivi.moilanen@evl.fi, 040 574 7064
Mikko Ylävaara, mikko.ylavaara@evl.fi, 050 433 4097
Kiimingin seurakunta
Kiiminki kk: Erja Haho, erja.haho@evl.fi, 0400 775 164
Jääli: Jaana Kontio 040579 3248,
Yli-Ii: Riikka Ikonen 040 528 1813
Ylikiiminki: Seija 040 579 3247
Tyrnävän seurakunta
Riitta Pesonen, riitta.pesonen@evl.fi, 044 737 2630

Jukaistu 3.2.2020