YHTEISVASTUU

ke 16.11. klo 11.00 – 15.30
Punainen yhteisvastuusydän

Myllyojan seurakuntatalo

Yhteisvastuu-startti Oulussa

Tervetuloa Yhteisvastuustarttiin, jossa pääset täydentämään tietojasi keräyksen teemasta ja sekä innostumaan vuoden 2023 keräyksen toteuttamisesta. Tilaisuuteen ovat tervetulleita niin vapaaehtoiset kuin eri työalojen työntekijät. 

Yhteisvastuu 2023 nostaa esille lasten ja nuorten kokeman ja tekemän väkivallan. Kansainvälisen avun kumppanina on Kirkon Ulkomaanapu, jonka kautta Yhteisvastuu auttaa maailman katastrofialueilla. Avun esimerkkimaa on Kenia. Suomessa Yhteisvastuu auttaa ev.lut.kirkon paikallisseurakuntien ja Aseman Lapset ry:n kautta.

Ohjelma:

11.00          Lounas ja kahvi
11.45          Hartaus ja tervetuloa

Hartaus Oulujoen kirkkoherra Ilkka Mäkinen

Hiippakuntasihteeri Mirva Kuikka, Oulun hiippakunta

Yhteisvastuupiispa 2023 Jukka Keskitalon (video)tervehdys

12.00          Lapset ja väkivalta Suomessa
Mari Sirén, Aseman Lapset

12.45          tauko

13.00          Yhteisvastuu maailman katastrofialueilla
Katastrofiavun esimerkkinä Keski-Afrikan tasavalta
Sini Tyvi, Kirkon Ulkomaanapu

13.40          Oulu Yhteisvastuuhiippakunta 2023
Meidän Yhteisvastuu-unelmamme?
Nina Silander, Kirkkopalvelut ja Yhteisvastuuhiippakunta -työryhmä

14.30          Kahvi ja tilaisuus päättyy

Ilmoittautuminen oman seurakunnan diakoniatyöntekijälle 8.11.mennessä.

Haukipudas, Johanna Kerola johanna.kerola@evl.fi . 045 139 3993

Karjasilta, Riikka Ikonen riikka.ikonen@evl.fi · 040 574 7162 tai Sirpa Kemppainen sirpa.kemppainen@evl.fi · 040 5747 163

Tuomiokirkkoseurakunta, Saila Luukkonen saila.luukkonen@evl.fi. 040 5747 181 tai Marjukka Huhtelin marjukka.huhtelin@evl.fi . 040 5747 169

Kiiminki,Lasse Hertteli lasse.hertteli@evl.fi  . 040 5281 813

Tuira, Sirpa Vähäkuusisto sirpa.vaha-kuusisto@evl.fi . 040 7235 880

Oulunsalo, Riitta Markus-Wikstedt riitta.markus-wikstedt@evl.fi . 044 7453 848

Oulujoki, Anu Fedotoff anu.fedotoff@evl.fi . 040 5747 098

 

  • Nuorille Nuorille
  • Aikuisille Aikuisille

Linkki avautuu uudessa välilehdessä


Järjestäjä

Oulujoen seurakunta