Lahjoita lähimmäisellesi lämmintä
Oulun tuomiokirkkoseurakunta järjestää Lämmitä lähimmäistä -tempauksen, jonka tarkoituksena on kerätä lahjoituksina lämmintä puettavaa lähimmäisille. Tarvetta on esimerkiksi erikokoisille ja erilaisille neulotuille sukille, lapasille, kaulaliinoille, hartiahuiveille, lakeille sekä lasten peitoille.
Diakonia- ja lähetystyöntekijät toimittavat lahjoitukset niitä tarvitseville erilaisiin kohteisiin, esimerkiksi laitoksiin, lapsiperheisiin ja ikäihmisille Ouluun sekä lähetystyönä Tansaniaan.
Lahjoittaminen on suuri ilo paitsi lahjoituksen saajalle, myös sen antajalle. ”Lämmittäminen on varmasti molemminpuolista”, lupaa diakoniatyöntekijä Sirkku Nivala. Lämmitä lähimmäistä -tempaus onkin oiva tilaisuus esimerkiksi sellaisille, jotka pitävät neulomisesta, mutta joilla ei kenties ole tiedossa käyttäjää neuleille.
Lahjoituksia otetaan vastaan 14.12. saakka Oulun tuomiokirkkoseurakunnan kirkkoherranvirastossa (Linnankatu 7). Lahjoituksia voidaan noutaa myös kotoa, tällöin pyydetään ottamaan yhteyttä diakoniatyöntekijä Sirkku Nivalaan, puh. 040 730 4117 tai lähetyssihteeri Raija Nissiseen, puh. 040 574 7105.
Lisätietoja antavat:
diakoniatyöntekijä Sirkku Nivala, puh. 040 730 4117
lähetyssihteeri Raija Nissinen, puh. 040 574 7105