Oulujoen kirkkoherranvaalissa vilkas ennakkoäänestys
Oulujoen seurakunnan kirkkoherranvaalin perjantaina 15.5. päättyneessä ennakkoäänestyksessä äänestettiin vilkkaasti. Ennakkoon kävi äänestämässä vielä tarkistamattoman laskelman mukaan 1390 henkilöä, mikä on 9,01 prosenttia äänioikeutetuista. Oulujoen seurakunnan kirkkoherranvaaleissa tavoitteena on 20 prosentin äänestysaktiivisuus.
Oulujoen seurakunnan kirkkoherranvaalin varsinainen vaalipäivä on ensi sunnuntaina 17.5.2009. Äänestysaika alkaa messun jälkeen eli noin klo 11.30 ja jatkuu klo 20 saakka. Äänestyspaikkana on Oulujoen kirkko (Oulujoentie 69).
Äänioikeutettuja ovat Oulujoen seurakunnan 18 vuotta täyttäneet henkilöt, jotka on merkitty seurakunnan läsnä oleviksi jäseniksi 8.3.2009 eli viimeistään 70 päivää ennen varsinaista vaalipäivää. Äänioikeutettuja on 15424.
Äänestäjien tulee varautua todistamaan henkilöllisyytensä äänestyspaikalla virallisella henkilöllisyystodistuksella kuten passilla. Myös ajokortti käy henkilöllisyystodistuksesta.
Oulun hiippakunnan tuomiokapituli on asettanut hakijoista ensimmäiselle vaalisijalle Oulun seurakuntayhtymän yhteisten seurakuntapalvelujen johtajan Jouni Riipisen. Toisella vaalisijalla on Oulujoen seurakunnan kappalainen Pertti Lahtinen ja kolmannella vaalisijalla Oulun tuomiokirkkoseurakunnan kappalainen Ari-Pekka Metso.
www.oulunseurakunnat.fi/vaalit2009
