Hae
pienennä tekstin kokoa suurenna tekstin kokoa Tekstiversio

Oulun hiippakunnan tuomiokapitulin tiedote 8.12.2010

Lars Levi Laestadius juhlavuoden hiippakunnallinen päätapahtuma Torniossa 21.2.2011

Helmikuun 21. päivänä 2011 tulee kuluneeksi 150 vuotta Lapin herättäjänä tunnetun Lars Levi Laestadiuksen kuolemasta. Juhlapäivää vietetään Torniossa monin eri tavoin.

Maanantai 21.2.2011 klo 9-16

Kansainvälinen seminaari:

Lars Levi Laestadiuksen elämä ja hänen vaikutuksensa tieteen eri aloille.

Lars Levi Laestadius oli paljon muutakin kuin herätyssaarnaaja ja lappilaisten raitistaja. Pappina toimimisen lisäksi hän oli kasvien ja luonnon tutkija sekä erittäin kiinnostunut myös pohjoisen kansan mytologiasta.

Muistojuhlan kunniaksi ilmestyy professori Juha Pentikäisen ja dosentti Risto Pulkkisen toimittamana Laestadiuksen Lappalaisten mytologian uusi laitos, jossa ensi kertaa julkaistaan kaikki Lars Levi Laestadiuksen 1840-1845 kirjoittamat osat suomeksi.

Lisäksi seminaarissa julkaistaan professori Juha Pentikäisen kirjoittama kirja, joka kertoo Laestadiuksen seitsemästä elämästä.

Seminaari päättyy professori Hannu Kahakorven ohjaaman filmin ”Yksi elämä, seitsemän profiilia” ensi esitykseen. Dokumentti kertoo Laestadiuksesta Ranskan kuninkaan Ludvig Filipin lähettämän tutkimusretkikunnan pohjoisena oppaana.

Seminaari pidetään Kemi-Tornionlaakson Koulutuskuntayhtymä Lappian tiloissa Torniossa. Tilaisuudessa on simultaanitulkkaus suomeksi, ruotsiksi ja pohjoissaameksi. Seminaarin osallistumismaksu on 50 €/hlö, johon sisältyvät lounas ja väliaikakahvit.

Maanantai 21.2.2011 klo 18-20

Lars Levi Laestadiuksen kuolinpäivän juhlamessu Alatornion kirkossa, ainutlaatuista pohjoismaista yhteistyötä

Juhlan tekee historialliseksi kaikkien Pohjoiskalotin piispojen osallistuminen messun toimittamiseen. Mukana ovat Per Oskar Kjølaas Tromssasta, Tor Berger Jørgensen Bodöstä, Hans Stiglund Luulajasta ja Samuel Salmi Oulusta. Lisäksi läsnä on ainakin pastori Alain Joly Ranskasta.

Messussa käytetään mm. suomea, ruotsia, meän kieltä ja pohjoissaamea.

Messu televisioidaan ja esitetään Yle TV 1:llä 27.2.2011.

Messun päätteeksi Tornion seurakunta tarjoaa koko juhlakansalle kirkkokahvit. Tähän tapahtumaan ovat kaikki sydämellisesti tervetulleita!

Juhlapäivän ohjelma ja ilmoittautuminen seminaariin osoitteessa: www.kkylappia.fi

Lisätietoja:

Professori Juha Pentikäinen, puh. 041 4331 626 /juhlavuosi

( s-posti: )

Lääninrovasti Ari Juntunen, puh. 0400 768 583/ juhlamessu

Saamelaistyönsihteeri Erva Niittyvuopio, puh. 040 7690 044/seminaari

Hiippakunta-assistentti Hannele Salmi, puh. 040 7358 451


Tulosta| Sivukartta| In English