Joulufestumeilla juhlitaan joulun ilosanomaa
Perjantaina 11. joulukuuta kello 20 Oulussa järjestetään Joulufestumit Keskustan seurakuntatalolla, osoitteessa Isokatu 17. Joulufestumien ajaksi seurakuntatalon juhlasali muuttuu tunnelmalliseksi ja juhlavaksi seurahuoneeksi. Tarjolla on musiikin, stand upin ja puheiden lisäksi maistuva joulupöytä ja jouluisia yleisökilpailuja. Musiikkipuolesta huolehtivat oululaiset CRB ja Mikko Pohjola. Lavalle nousee myös helsinkiläinen stand up -koomikko Eetu Kuokkanen, joka on yksi tämän vuoden stand up tulokas -kilpailun finalisteista.
Joulufestumit eivät olisi tietenkään mitään ilman joulun evankeliumia. Pastori Ilkka Mäkinen opastaa jouluun valmistautumisessa ja joulun ilosanoman vastaanottamisessa. Paula Hiltunen Suomen Lähetysseurasta haastaa meitä puolestaan toimimaan tuon ilosanoman, toivon ja valon lähettiläinä niin kaukana kuin lähelläkin. Juhlaan kannattaa saapua ajoissa, sillä paikkoja on rajatusti. Tapahtuman järjestävät Oulun ev.-lut. seurakunnat.
Oululainen CRB soittaa tuttuja virsiä groovaavina jazz-, soul- ja pop sovituksina. Yhtyeen toiveena on, että myös ne ihmiset, jotka eivät tavallisesti kuuntele kirkkomusiikkia, löytäisivät virret ja niiden kautta evankeliumin. Keikalla kuullaan tuotantoa yhtyeen tulevalta toiselta levyltä.
Oululaisen Mikko Pohjolan historia lauluntekijänä ulottuu 90-luvun puolen välin tienoille ja hän on uransa ajan hakenut musiikkiinsa koko ajan jotain yllätyksellistä ja uutta. Nyt taskussa on myös levy-yhtiön kanssa solmittu artistisopimus. Joulufestumeilla hän heittää trubaduurikeikan.
Lisätietoja:
Pastori Kimmo Kieksi, p. 050 310 5001
Stand up -koomikko Eetu Kuokkasen verkkosivut: http://www.eetukuokkanen.com.
Muusikko Mikko Pohjolan sivut: http://www.mikkopohjola.com