Hae
pienennä tekstin kokoa suurenna tekstin kokoa Tekstiversio

Tiedote 23.11.2011

Hoosianna! veisataan taas Oulun kirkoissa ensi sunnuntaina

Kauneimpia joululauluja lauletaan ensimmäisenä adventtina Turkansaaressa

Tulevana sunnuntaina 27.11. vietetään ensimmäistä adventtisunnuntaita, jonka myötä alkaa jouluun valmistautuminen. Ensimmäistä adventtisunnuntaita sävyttää riemu Hoosianna-virsineen ja silloin pidetään jumalanpalvelus kaikissa Oulun kirkoissa kello 10 tai kello 12.

Ensimmäisenä adventtina tuomiokirkossa kello 10 alkava messu lähetetään suorana lähetyksenä osoitteessa virtuaalikirkko.fi. Radion kautta katedraalikuoron Hoosianna kaikuu myös Radio Deissä (106,9 MHz), kun kello 10 messu Oulun tuomiokirkosta radioidaan.

Oulun hiippakunnan piispa Samuel Salmi kutsuu kaikkia Oulun hiippakunnan alueella asuvia adventtivastaanotolleen messun jälkeen kello 11.30—14 Piispantalle, osoitteeseen Hallituskatu 3. Piispantalon sisäpihalla on valmiina myös jouluseimi.

Kauneimpia joululauluja ja konsertteja

Joulun odotuksen tunnelmaan pääsee Turkansaaren kirkossa, jossa lauletaan Kauneimpia joululauluja kello 13—14. Ennen joululauluja Turkansaaren kirkossa vietetään adventtihartaus kello 12.

Oulun Sotaveteraanikuoro järjestää ensimmäisenä adventtisunnuntaina jo perinteeksi muodostuneen joulukonsertin Oulujoen tunnelmallisessa kirkossa kello 16. Konserttia johtaa Mihkel Koldits, uruissa Rauno Rännäli. Konserttiin on vapaa pääsy.

Oulun tuomiokirkossa kuullaan Merikosken laulun joulukonsertti ”Ainainen” kello 18. Kuoron taiteellisena johtajana toimii Marita Pasanen. Konsertissa on urkurina Lauri-Kalle Kallunki. Konserttiin on vapaa pääsy, vapaaehtoinen ohjelmamaksu on 10/7 euroa.

Karjasillan kirkossa (Nokelantie 39) on Armas Maasalon adventtivesper kello 18. Vesperin musiikista vastaavat Karjasillan kirkkokuorot sekä kanttorit Ilkka Järviö, Sirpa Ilvesluoto ja Pirjo Mäntyvaara.

Ensimmäisen adventin erityisjumalanpalveluksia Oulun kirkoissa

Pyhän Andreaan kirkolla (Sulkakuja 8) alkaa kello 12 perhemessu, jonka jälkeen jatketaan koko perheen Lyhtytapahtuman merkeissä. Ohjelmassa on ongintaa, askartelua ja joulumuskari. Tarjolla on lounas, jonka hinta on aikuisille 5 euroa ja lapsille 2,5 euroa. Alle 2-vuotiaat saavat syödä ilmaiseksi. Tapahtuman järjestää Kaakkurin suuralueen yhteistyöryhmä, MLL ja Karjasillan seurakunta.

Tuirassa järjestetään tiernakirkko kello 18. Ennen jumalanpalvelusta Ynnin pojat vievät tiernatervehdyksen Mäntykodin ja Tuirankartanon vanhusten palvelutaloihin, joista lähtee lyhtykulkue kello 17 Valtatietä pitkin Tuiran kirkkoon (Myllytie 5). Kulkueeseen voi liittyä mukaan. Tuiran kirkolla on glögitarjoilu ja kello 18 tiernakirkko, jossa esiintyy Ynnin Poikien kuoro. Tiernakirkon jälkeen tarjolla on vielä torttukahvit.


Tulosta| Sivukartta| In English