Seurakuntavaaliehdokkaat 2018 Oulun seurakunnissa

Oulun seurakuntavaalitulokset ovat täällä >>


Huom! Tämä ei ole virallinen ehdokaslistojen yhdistelmä. Tiedot päivitetty verkkosivuille 4.10.2018.

Oulun seurakunnat muodostavat seurakuntayhtymän, ja tästä syystä Oulussa äänestetään kaksissa vaaleissa. Vaaleilla valitaan

  • 51 jäsentä yhteiseen kirkkovaltuustoon, joka johtaa seurakuntayhtymää sekä
  • jäsenet kunkin seurakunnan omaan seurakuntaneuvostoon, joka johtaa kyseisen seurakunnan toimintaa.

Molempia vaaleja varten on omat ehdokaslistat. Sama ehdokas voi olla ehdolla molemmissa vaaleissa tai vain toisessa. Vaaleissa yhteisen kirkkovaltuuston ehdokasta äänestetään valkoisella äänestyslipulla ja seurakuntaneuvoston ehdokasta oranssilla äänestyslipulla.

 

Haukiputaan seurakunnan ehdokkaat

Karjasillan seurakunnan ehdokkaat

Kiimingin seurakunnan ehdokkaat

Oulujoen seurakunnan ehdokkaat

Oulun tuomiokirkkoseurakunnan ehdokkaat

Oulunsalon seurakunnan ehdokkaat

Tuiran seurakunnan ehdokkaat

 

 


Haukiputaan seurakunta

Haukiputaan seurakunnan ehdokkaat seurakuntaneuvostoon


I  ELÄVÄ SEURAKUNTA - LÄHELLÄ IHMISTÄ    

40  ALAKIUTTU Janne, muusikko, opiskelija   
41  KANNIAINEN Hannu, erikoisasentaja, liikenneopettaja   
42  KANNIAINEN Sisko, eläkeläinen, toimistonhoitaja   
43  KOSUNEN Johanna, perheenäiti   
44  LAHDENSIVU Irja, sosionomi   
45  LAMMINPARRAS Kari, maalari   
46  LILJAMO Hannu, insinööri   
47  NIKKINEN Esa, sähköasentaja   
48  NIIRANEN  Kati, perhehoitaja, KM    
49  POLLARI  Mallu, tuotannontyöntekijä    
50  PÄÄTALO Kaisa, tradenomi    
51  RUUSKANEN Katri lähihoitaja (vanhustyö)    
52  RÖNTYNEN Suvi, palvelupäällikkö    
53  SIPOLA Mauno, kirvesmies, eläkeläinen   
54  SORONEN Lilja, siivouspäällikkö, eläkeläinen   
55  TUKIAINEN Jussi, psykologi   

 

II  NUORTEN ASIALLA    

56  PURANEN Tiina, opiskelija   

 

III  TOIMIVAT SEURAKUNTALAISET   

57  HOLMA Antti, tarkastusinsinööri   
58  NUUTINEN Jukka-Pekka, TkL   
59  SARVANKO Kari, eläkeläinen, insinööri   
60  VÄYRYNEN Markku, opettaja, eläkeläinen   
61  NIEMINEN Miika, professori, sairaalafyysikko  

 

IV  KRISTILLISTEN ARVOJEN PUOLESTA   

62  MYLLYMÄKI Sami, dosentti    
63  HOLMA Sirpa, apulaisosastonhoitaja   
64  TUOMELA Saara, sosionomi-diakoniopiskelija   
65  HAKSO Keith, yrittäjä, KTM  
66  JÄMSÄ Raimo, aluepäällikkö, eläkeläinen    
67  KUUSIJÄRVI Timo, agrologi   
68  OJALA Katri, sisustussuunnittelija, opiskelija    
69  TAKKULA Pekka, kirvesmies   
70  TAAVITSAINEN Joonas, käyttömestari    
71  REHU Sanna, palkkasihteeri, eläkeläinen    
72  AITTO-OJA Inkeri, laboratorioanalyytikko, yrittäjä    

 

V  KATSE   

73  ALAKANGAS Jani, kasvatustieteen maisteri, rehtori   
74  HAAPALAINEN Antti, asiantuntija, YTM   
75  HARJU Janika, LTO, sosiaalialan vastaava ohjaaja   
76  HOIKKANIEMI Marko, kauppias    
77  HÄRMÄ Johanna, sosionomi-diakoni   
78  ISOHOOKANA Terttu, sairaanhoitaja   
79  NISULA Ilari, yrittäjä   
80  SEPPÄLÄ Erja, opinto-ohjaaja, YAMK restonomi   
81  TORVELA Seija, toimistonhoitaja 
82  VÄHÄKUOPUS Matti, terveyspalvelujohtaja vs.    

 

Haukiputaan seurakunnan ehdokkaat yhteiseen kirkkovaltuustoon

 

I ELÄVÄ SEURAKUNTA - LÄHELLÄ IHMISTÄ    

2  ALAKIUTTU Janne, muusikko, opiskelija
3  KANNIAINEN  Hannu, erikoisasentaja, liikenneopettaja
4  KANNIAINEN Sisko, eläkeläinen, toimistonhoitaja
5  KOSUNEN  Johanna, perheenäiti
6  LAHDENSIVU Irja, sosionomi
7  LAMMINPARRAS Kari, maalari
8  LILJAMO Hannu, insinööri
9  NIKKINEN Esa, sähköasentaja
10 NIIRANEN Kati, perhehoitaja, KM
11  POLLARI  Mallu, tuotannontyöntekijä
12  PÄÄTALO Kaisa, tradenomi
13  RUUSKANEN Katri, lähihoitaja (vanhustyö)
14  RÖNTYNEN Suvi, palvelupäällikkö
15  SIPOLA Mauno, kirvesmies, eläkeläinen
16  SORONEN Lilja, siivouspäällikkö, eläkeläinen
17  TUKIAINEN Jussi, psykologi

 

II  KATSE  

18  ALAKANGAS Jani, kasvatustieteen maisteri, rehtori
19  HAAPALAINEN Antti, asiantuntija, YTM
20  HARJU Janika, LTO, sosiaalialan vastaava ohjaaja
21  HOIKKANIEMI Marko, kauppias
22  HÄRMÄ Johanna, sosionomi-diakoni
23  ISOHOOKANA Terttu, sairaanhoitaja
24  NISULA Ilari, yrittäjä
25  SEPPÄLÄ Erja, opinto-ohjaaja, YAMK restonomi
26  TORVELA Seija, toimistonhoitaja
27  VÄHÄKUOPUS Matti, terveyspalvelujohtaja vs.

 

III  KRISTILLISTEN ARVOJEN PUOLESTA    

28  MYLLYMÄKI Sami, dosentti
29  KOUKKARI Lauri, eläkeläinen
30  PISILÄ Matti, insinööri, tietokonetekn.
31  KUUSIJÄRVI Timo, agrologi
32  OJALA Katri, sisustussuunnittelija, opiskelija
33  TAKKULA Pekka, kirvesmies
34  KUJALA Pekka, insinööri

 

IV  TOIMIVAT SEURAKUNTALAISET  

35  HOLMA  Antti, tarkastusinsinööri
36  NUUTINEN Jukka-Pekka, TkL
37  SARVANKO Kari, eläkeläinen, insinööri
38  VÄYRYNEN Markku, opettaja, eläkeläinen
39  NIEMINEN Miika, professori, sairaalafyysikko


Karjasillan seurakunta

Karjasillan seurakunnan ehdokkaat seurakuntaneuvostoon

I  Elävä seurakunta - Lähellä ihmistä    

53  Aro Sampsa, Taksiyrittäjä, FM
54  Huovinen Sauli, Automaatioasentaja
55  Hänninen Jyrki, Yrittäjä
56  Kivinen Sanna, Hallintotieteiden maisteri
57  Kuha Leena, Osastosihteeri
58  Lepojärvi Mervi, Perhehoidon ohjaaja, diakoniaopiskelija
59  Nokela Tiina, Sairaanhoitaja, partiojohtaja
60  Okkonen Tuula, Filosofian tohtori, historianopettaja
61  Petäjäaho Jouni, Kehitysvammaohjaaja, eläkeläinen
62  Ritola Laura, Englannin lehtori, partiojohtaja
63 Vartiainen Maarit, Koulunkäynnin ohjaaja, sosionomi

 

II  Verso    

64  Kaunisto Antti, DI
65  Sillanpää-Posio Virpi, Pastori, eläkeläinen
66  Telkkälä Antti, Opiskelija

 

III  KATSE    

67  Kaarto Ella, Sosionomi, kirkon nuorisotyönohjaaja
68  Kata Johannes, Opettaja
69  Lotvonen Helena, Yrittäjä
70  Miettunen Marja, Palveluesimies, erikoissairaanhoitaja
71  Myllykangas Markku, Vastaava työnjohtaja
72  Pylväs Marja-Liisa, Erikoissairaanhoitaja, eläkeläinen
73  Rätymaa Jussi, Merkonomi
74  Soini Marko, Kirjanpitäjä, yritysneuvoja
75  Vuollo Kari, Tulliylitarkastaja
76  Wasama Kim, Valtiotieteen maisteri

 

IV  Toimivat seurakuntalaiset    

77 Hellsten Seppo, Ryhmäpäällikkö, FT
78  Ikäheimo Markku, Lääkäri
79  Jämsä Tommi, Yrittäjä, dipl. ins.
80  Kallio-Pulkkinen Soili, Erikoishammaslääkäri, HLT
81  Koskela Mikko, Maanviljelijä, agronomi
82  Kuumola-Liimatta Sisko, Psykologi, psykoterapeutti
83  Kuusirati Jyrki, Soittajaupseeri, fil. maist.
84  Laitila Rauno, Ensihoidon lehtori
85  Lonkila Seppo, FM, IT-erikoisasiantuntija
86  Pouke Eeva, Toiminnanjohtaja
87  Riikola Anne, Terveydenhoitaja
88  Suutari Niina, Opettaja
89  Viitala Jorma, HTM, etuuspäällikkö

V  Kristillisten perusarvojen puolesta    

90  Hiltunen Vilhelmiina, Lastentarhanopettaja
91  Hyytinen Eero, Asianajaja
92  Ilvesluoto Ilpo, Maalari
93  Isopahkala Sakari, Kirvesmies
94  Jokitalo Anne, Hammashoitaja
95  Jurmu Juha, Opettaja
96  Kangas Auli, Varajohtaja, lastentarhanopettaja
97  Kangas  Marja-Sisko, Sairaanhoitaja
98  Katajainen Kirsi, TM, KM
99  Laine Hans, LK, lääketieteen kandidaatti
100  Lampinen Marjaana, Lähihoitaja
101  Muhola Reijo, Veturinkuljettaja
102  Määttä Merja, Luokanopettaja, KM
103  Tuomivaara Päivi, Sairaanhoitaja

 

Karjasillan seurakunnan ehdokkaat yhteiseen kirkkovaltuustoon

I  Verso    

2 Kaunisto Antti, DI
3 Sillanpää-Posio Virpi, Pastori, eläkeläinen
4 Telkkälä Antti, Opiskelija

 

II  Toimivat seurakuntalaiset    

5 Hannula Martti, Dipl.ins.
6 Hellsten Seppo, Ryhmäpäällikkö, FT
7 Ikäheimo Markku, Lääkäri
8 Jämsä Tommi, Yrittäjä, dipl.ins.
9 Kallio-Pulkkinen Soili, Erikoishammaslääkäri, HLT
10 Koskela Mikko, Maanviljelijä, agronomi
11 Kuumola-Liimatta Sisko, Psykologi, psykoterapeutti
12 Kuusirati Jyrki, Soittajaupseeri, fil.maist.
13 Laitila Rauno, Ensihoidon lehtori
14 Lonkila Seppo, FT, IT-erikoisasiantuntija
15 Pouke Eeva, Toiminnanjohtaja
16 Riikola Anne, Terveydenhoitaja
17 Suutari Niina, Opettaja
18 Viitala Jorma, HTM, etuuspäällikkö

 

III  Elävä seurakunta - Lähellä ihmistä    

19 Aro Sampsa Taksiyrittäjä, FM
20 Huovinen Sauli, Automaatioasentaja
21 Hänninen Jyrki, Yrittäjä
22 Kivinen Sanna, Hallintotieteiden maisteri
23 Kuha Leena, Osastosihteeri
24 Lahti Liisa, Erikoislääkäri
25 Lepojärvi Mervi, Perhehoidon ohjaaja, diakoniaopiskelija
26 Nokela Tiina, Sairaanhoitaja, partiojohtaja
27 Okkonen Tuula, Filosofian tohtori, historian opettaja
28  Petäjäaho Jouni, Kehitysvammaohjaaja, eläkeläinen
29  Ritola Laura, Englannin lehtori, partiojohtaja
30 Vartiainen Maarit, Koulunkäynninohjaaja, sosionomi

 

IV  Kristillisten perusarvojen puolesta    

31 Asikainen Kyösti, Rak.ins.
32 Hiltunen Vilhelmiina, Lastentarhanopettaja
33 Hyytinen Eero, Asianajaja
34 Ilvesluoto Ilpo, Maalari
35 Isopahkala Sakari, Kirvesmies
36 Jokitalo Anne, Hammashoitaja
37 Junttila Samppa, Myyjä
38 Jurmu Juha, Opettaja
39 Katajainen Kirsi, TM, KM
40 Laine Hans, LK, lääketieteen kandidaatti
41 Lampinen Marjaana, Lähihoitaja
42 Muhola Reijo, Veturinkuljettaja

 

V  KATSE    

43  Kaarto Ella, Sosionomi, kirkon nuorisotyönohjaaja
44  Kata  Johannes, Opettaja
45  Lotvonen Helena, Yrittäjä
46  Miettunen Marja, Palveluesimies, erikoissairaanhoitaja
47  Myllykangas Markku, Vastaava työnjohtaja
48  Pylväs Marja-Liisa, Erikoissairaanhoitaja, eläkeläinen
49  Rätymaa Jussi, Merkonomi
50  Soini Marko, Kirjanpitäjä, yritysneuvoja
51  Vuollo Kari, Tulliylitarkastaja
52  Wasama Kim, Valtiotieteen maisteri


Kiimingin seurakunta

Kiimingin seurakunnan ehdokkaat seurakuntaneuvostoon

 

I  Toimivat seurakuntalaiset

31  HEIKKILÄ Valtteri, opiskelija
32  HUTTULA Maija-Liisa, eläkeläinen
33  KORKEALA Ulla,  hammaslääkäri
34  LAUKKANEN Pekka, sosiaalipäällikkö
35  PEKKANEN Jukka, insinööri
36  PIRTTIKOSKI Johanna, lasten ja nuorten erityisohjaaja

 

II  Kristillisten perusarvojen puolesta

37  BERG Antti, TKL
38  ISOKOSKI Terttu, luokanopettaja
39  KORTESALMI Kaisu, lastenhoitaja, eläkeläinen
40  KOTAJÄRVI Saara, sosionomi YAMK, AmO
41  MÄKIKANGAS Heikki, työnopettaja, eläkeläinen
42  PENTIKÄINEN Saara, puheterapeutti
43  PIETILÄINEN Sirkka-Liisa, lastentarhaopettaja
44  RUONAKANGAS Leena, asiakaspalvelusihteeri
45  TIIROLA Elina, terveydenhoitaja, kotiäiti

 

III  Elävä Seurakunta – Lähellä Ihmistä

46  APPEL Teuvo, kirvesmies
47  HOLAPPA Toni, myyjä, opiskelija
48  KAILO Kaarina, dosentti, tietokirjailija
49  KERÄNEN Eija, vaatturi
50  MARJOMAA Mikko, kartoittaja
51  PELKONEN Paula, herastuomari, taksinkuljettaja
52  SIIPOLA Hannu, elektroniikkasuunnittelija
53  VADI Kristiina, sosionomi-diakonia opiskelija
54  VÄÄNÄNEN Veijo, eläkeläinen

 

IV  Katse

55  ALASAARELA Juho, opiskelija
56  ALATALO Ahti, eläkeläinen
57  HUTTU-HILTUNEN Antti, mv, opettaja
58  KAKKO Matti, sairaalaneuvos, YTM
59  KONTIO  Aki, kuljettajatutkintojen vastaanottaja
60  LARU Jari, yliopiston lehtori
61  PARKKINEN Eeva-Maria, erityisopettaja
62  PAROLL Paula, yrittäjä, junatarjoilija
63  PYKY Kalle, opiskelija
64  RASVALA Jorma, harrasteohjaaja
65  TIRI-LUUKKONEN Titta, luokanopettaja
66  VUORJOKI Risto,  eläkeläinen

 

Kiimingin seurakunnan ehdokkaat yhteiseen kirkkovaltuustoon

 

I  Katse

2  ALASAARELA Juho, opiskelija
3  ALATALO Ahti, eläkeläinen
4  HUTTU-HILTUNEN Antti, mv, opettaja
5  KAKKO Matti, sairaalaneuvos, YTM
6  KONTIO Aki, kuljettajatutkintojen vastaanottaja
7  LARU Jari, yliopiston lehtori
8  PARKKINEN Eeva-Maria, erityisopettaja
9  PAROLL Paula, yrittäjä, junatarjoilija
10  PYKY Kalle, opiskelija
11  RASVALA Jorma, harrasteohjaaja
12  VUORJOKI Risto, eläkeläinen

 

II  Elävä seurakunta – Lähellä ihmistä

13  APPEL Teuvo, kirvesmies
14  HOLAPPA Toni, myyjä, opiskelija
15  KAILO Kaarina, dosentti, tietokirjailija
16  KOURI Arto, rovasti, eläkeläinen
17  MARJOMAA Mikko, kartoittaja
18  PELKONEN Paula, herastuomari, taksinkuljettaja
19  SIIPOLA Hannu, elektroniikkasuunnittelija
20  VADI Kristiina, sosionomi-diakonia opiskelija
21  VÄÄNÄNEN Veijo, eläkeläinen

 

III Toimivat seurakuntalaiset

22  HUTTULA Maija-Liisa, eläkeläinen
23  KORKEALA Ulla, hammaslääkäri
24  PEKKANEN Jukka, insinööri
25  PIRTTIKOSKI Johanna, lasten ja nuorten erityisohjaaja

 

IV  Kristillisten perusarvojen puolesta    

26  BERG Antti, TKL
27  KORTESALMI Kaisu, lastenhoitaja, eläkeläinen
28  KOTAJÄRVI Saara, sosionomi YAMK, AmO
29  KÄLKÄJÄ Mikko, sosionomi
30  MÄKIKANGAS Heikki, työnopettaja, eläkeläinen


Oulujoen seurakunta

Oulujoen seurakunnan ehdokkaat seurakuntaneuvostoon

 

I  Verso  

39  PASMA Jouko, Yrittäjä
40  PENTTILÄ Nina, Opiskelija
41  HEIKKINEN Markku, Elokuvaohjaaja, TaM

 

II  TS – Toimivat seurakuntalaiset

42  PALOJÄRVI Elina, Aineenopettaja
43  PENNANEN Martti, Rovasti, eläkeläinen
44  ANTTILA Kirsi, FM, järjestöpäällikkö
45  HUKKANEN Pentti, Insinööri, eläkeläinen
46  OJUTKANGAS Maiju, Tekstiiliartesaani, eläkeläinen
47  PARVIAINEN Marko, Aseseppä, vartija
48  NIEMELÄ Irja-Liisa, Kätilö
49  INDOLA Erik, FM, sairaanhoitajaopiskelija
50  KANNISTO Jouni, Askartelunohjaaja

 

III  Elävä seurakunta - Lähellä ihmistä

51  ALILA Mika, Opiskelija
52  HAAPANEN Satu, KM, luokanopettaja
53  HALVARI Erkki, Taiteilija
54  KAUPPI Esa, Arkkitehti
55  KOKKO Sonja, Järjestäjä
56  KOSKELA Janne, Yrittäjä
57  LAATIKAINEN Aila, Eläkeläinen
58  TUOMIVAARA Sirpa, FL, lehtori
59  VESENTERÄ Ada, Opiskelija
60  HARJU Yrjö, Rehtori, eläkeläinen

 

IV  Katse

61  BASTMAN Pirjo, LuK
62  HALONEN Paula, Perushoitaja, eläkeläinen
63  JÄMSÄ Mikko, Ammatillinen erityisopettaja
64  KARJALAINEN Marja, Asianajosihteeri
65  KATAINEN Maarit, Erikoissairaanhoitaja, yrittäjä
66  KUPARINEN Hannu, Materiaalipäällikkö, kotiseutuneuvos
67  MATTILA Kari, KTM, lehtori
68  PAJULAMPI Kaarina, Palveluesimies, eläkeläinen
69  PERÄTALO Henna, LuK
70  TARVAS Hannu, Eläkeläinen
71  TURKKA Martti,Maanviljelijä, eläkeläinen
72  YLIMAULA Helena, Lähetyssihteeri, eläkeläinen

 

V  Kristillisten perusarvojen puolesta

73  LUKKA Viljo, Opiskelija
74  MYLLYNEVA Konsta, Opiskelija
75  PUROILA Kari, Automaatioalan yrittäjä
76  VILPONEN Tiina, Etuuskäsittelijä

 

Oulujoen seurakunnan ehdokkaat yhteiseen kirkkovaltuustoon

 

I  Verso

2  PASMA Jouko, Yrittäjä
3  PENTTILÄ Nina, Opiskelija
4  HEIKKINEN Markku, Elokuvaohjaaja, TaM

 

II  Elävä seurakunta - Lähellä ihmistä

5  ALILA Mika, Opiskelija
6  HAAPANEN Satu, KM, luokanopettaja
7  HALVARI Erkki, Taiteilija
8  KAUPPI Esa, Arkkitehti
9  KOKKO Sonja, Järjestäjä
10  KOSKELA Janne, Yrittäjä
11  LAATIKAINEN  Aila, Eläkeläinen
12  TUOMIVAARA Sirpa, FL, lehtori
13  VESENTERÄ Ada, Opiskelija
14  HARJU Yrjö, Rehtori, eläkeläinen

 

III TS - Toimivat seurakuntalaiset

15  PALOJÄRVI Elina, Aineenopettaja
16  PENNANEN Martti, Rovasti, eläkeläinen
17  ANTTILA Kirsi, FM, järjestöpäällikkö
18  HUKKANEN Pentti, Insinööri, eläkeläinen
19  OJUTKANGAS Maiju, Tekstiiliartesaani, eläkeläinen
20  PARVIAINEN Marko, Aseseppä, vartija
21  NIEMELÄ  Irja-Liisa, Kätilö
22  INDOLA Erik, FM, sairaanhoitajaopiskelija
23  KANNISTO Jouni, Askartelunohjaaja

 

IV  Katse

24  BASTMAN Pirjo, Luk
25  HALONEN Paula, Perushoitaja, eläkeläinen
26  JÄMSÄ  Mikko, Ammatillinen erityisopettaja
27  KARJALAINEN Marja, Asianajosihteeri
28  KATAINEN Maarit, Erikoissairaanhoitaja, yrittäjä
29  KUPARINEN Hannu, Materiaalipäällikkö, kotiseutuneuvos
30  MATTILA  Kari, KTM, lehtori
31  PAJULAMPI Kaarina, Palveluesimies, eläkeläinen
32  PERÄTALO Henna, Luk
33  TARVAS Hannu, Eläkeläinen
34  TURKKA Martti, Maanviljelijä, eläkeläinen
35  VENÄLÄINEN Riitta, Palveluvastaava
36  YLIMAULA Helena, Lähetyssihteeri, eläkeläinen

 

V  Kristillisten perusarvojen puolesta

37  LUKKA Eino, Ammatillinen erityisopettaja
38  PUROILA Kari, Automaatioalan yrittäjä


Oulun tuomiokirkkoseurakunta

Oulun tuomiokirkkoseurakunnan ehdokkaat seurakuntaneuvostoon

 

I  Elävä seurakunta - lähellä ihmistä

43  Kemppainen Marjo, kasvatustieteiden ja draaman opettaja    
44  Rahikainen Hannu, rovasti            
45  Kaarre Simo, luokanopettaja, KM        
46  Heikkilä Albert, koulunkäynninohjaaja        
47  Karttunen Marja-Liisa, psykologi, eläkkeellä        
48  Karjalainen Jenni, sosionomiopiskelija        
49  Kaajakari Maiju, toimittaja, eläkkeellä        
50  Englund-Siikaluoma Helena, toimintaterapeutti        
51  Jääskeläinen Minna, sosionomi-diakoniaopiskelija    
52  Metso Maija, opettaja            
53  Åman Pentti, FT, ympäristöasiantuntija        

 

II Verso

54  Jääskeläinen Niina, kokemusohjaaja        
55  Kostekivi Tommi, parturi-kampaaja        
56  Ropponen Ella, nuoriso-ohjaaja        
57  Seikkula Olli, seurakuntapastori        
58  Tapaninen Marjo, projektikoordinaattori        


III Toimivat seurakuntalaiset

59  Aittola Maija, erikoislääkäri            
60  Myllylä Sirkka-Liisa, palvelukeskuksen johtaja, eläkkeellä    
61  Pikkarainen Jouni, rahastonhoitaja        
62  Pylkkänen Eetu, opiskelija            
63  Pölönen Irma, siivoustyön johtaja, eläkkeellä    
64  Rautio Antti, yrittäjä            
65  Kiiveri Mikko, muusikko            
66  Junno Esko, yrittäjä            

 

IV Kristillisten perusarvojen puolesta

67  Jokelainen Hilkka, rakennusmestari, eläkkeellä        
68  Koivula Antti, tekniikan kandidaatti        
69  Pitkälä Juhani, rovasti            
70  Raatikainen Anna-Maria, erikoislääkäri            
71  Riihiaho Pirkko, diakonissa, eläkkeellä        
72  Savolainen Mirja, dipl.ins.            

 

V  KATSE

73  Huoviala Marja Leena, KM, eläkkeellä        
74  Husso Jarmo, toimitusjohtaja        
75  Hänninen Juha, teologian maisteri, majuri res.    
76  Koivuperä Markku, tietotekniikan yrittäjä        
77  Kokkonen Kyösti, isännöitsijä, eläkkeellä        
78  Lampinen Riitta, eläkkeellä, pankkitoimihenkilö        
79  Norrena Julius, TKK, järjestyksenvalvoja        
80  Pukinkorva Maija-Liisa, yrittäjä            
81  Rajala Lyly, toimittaja            
82  Siikaluoma Teuvo, alueasiamies            
83  Vehmanen Elli-Nora, opiskelija            
84  Väänänen Leena, DI, Program Manager    

 

Oulun tuomiokirkkoseurakunnan ehdokkaat yhteiseen kirkkovaltuustoon

I  Toimivat seurakuntalaiset

2  Aittola Maija, erikoislääkäri            
3  Myllylä Sirkka-Liisa, palvelukeskuksen johtaja, eläkkeellä    
4  Pikkarainen Jouni, rahastonhoitaja        
5  Pylkkänen Eetu, opiskelija            
6  Pölönen Irma, siivoustyön johtaja, eläkkeellä    
7  Rautio Antti, yrittäjä            
8  Kiiveri Mikko, muusikko            
9  Junno Esko, yrittäjä

 

II  Elävä seurakunta - lähellä ihmistä
 
10  Kemppainen Marjo, kasvatustieteiden ja draaman opettaja    
11  Rahikainen Hannu, rovasti            
12  Kaarre Simo, luokanopettaja, KM        
13  Heikkilä Albert, koulunkäynninohjaaja        
14  Karttunen Marja-Liisa, psykologi, eläkkeellä        
15  Karjalainen Jenni, sosionomiopiskelija        
16  Kaajakari Maiju, toimittaja, eläkkeellä        
17  Englund-Siikaluoma Helena, toimintaterapeutti        
18  Jääskeläinen Minna, sosionomi-diakoniaopiskelija    
19  Metso Maija, opettaja            
20  Åman Pentti, FT, ympäristöasiantuntija

 

III  KATSE

21  Husso Jarmo, toimitusjohtaja        
22  Hänninen Juha, teologian maisteri, majuri res.    
23  Koivuperä Markku, tietotekniikan yrittäjä        
24  Kokkonen Kyösti, isännöitsijä, eläkkeellä            
25  Lampinen Riitta, eläkkeellä, pankkitoimihenkilö        
26  Norrena Julius, TKK, järjestyksenvalvoja        
27  Pukinkorva Maija-Liisa, yrittäjä            
28  Rajala Lyly, toimittaja            
29  Siikaluoma Teuvo, alueasiamies            
30  Vehmanen Elli-Nora, opiskelija            
31  Väänänen Leena, DI, Program Manager                   

 

IV Kristillisten perusarvojen puolesta

32  Jokelainen Hilkka, rakennusmestari, eläkkeellä        
33  Koivula Antti, tekniikan kandidaatti            
34  Pitkälä Juhani, rovasti            
35  Raatikainen Anna-Maria, erikoislääkäri            
36  Riihiaho Pirkko, diakonissa, eläkkeellä        
37  Savolainen Mirja, dipl.ins.     

           

V Verso

38  Jääskeläinen Niina, kokemusohjaaja        
39  Kostekivi Tommi, parturi-kampaaja        
40  Ropponen Ella, nuoriso-ohjaaja        
41  Seikkula Olli, seurakuntapastori        
42  Tapaninen Marjo, projektikoordinaattori     


Oulunsalon seurakunta

Oulunsalon seurakunnan ehdokkaat seurakuntaneuvostoon

 

I  Elävä seurakunta – Lähellä ihmistä

24  HEKKALA Rauno, varastoesimes
25  LAWSON HELLU Anna-Maija, KM, koulutuspäällikkö
26  LESKELÄ Juho, lukiolainen
27  SAXHOLM Marko, ravintolapäällikkö
28  SNELLMAN Anne, FT, sairaanhoitajaopiskelija

 

II  KATSE

29  ANTILA Suvi, KTM, Manager, Accounting
30  FRILUND Auli, työtön
31  HELANEN Suvi, projektipäällikkö, säätiöasiamies
32  MUOTKA Henri, YTM, sosiaalityöntekijä
33  MÄLÄSKÄ Arvi, FM, lehtori
34  SALO Seppo, eläkeläinen

 

III Kristillisten perusarvojen puolesta

35  ALANEN Pirkko, sairaanhoitaja
36  ANNOLA Aarno, toimitusjohtaja
37  ANTTILA Juhani, myyntipäällikkö
38  HINTSALA Ismo, MuM, urkumusiikin lehtori
39  KORKIAKOSKI Antti, kaupallinen johtaja
40  KORTESOJA Miika, kirvesmies
41  KURKELA Hannele, perushoitaja
42  LAITILA Marika, merkonomi
43  LEPISTÖ Eeva, lastentarhanopettaja
44  LÄÄKKÖ Matti, diplomi-insinööri
45  PIGG Karoliina, FM, opettaja
46  SOININEN Pirkko, eläkeläinen
47  SOUKKA Mervi, yhteisöpedagogi
48  TAHKOLA Pekka, projektipäällikkö
49  VÄNTTILÄ Juho, opiskelija

 

Oulunsalon seurakunnan ehdokkaat yhteiseen kirkkovaltuustoon

I  Kristillisten perusarvojen puolesta

2  Alanen Pirkko, sairaanhoitaja
3  Anttila Juhani,  myyntipäällikkö
4  Hintsala Ismo, MuM, urkumusiikin lehtori
5  Korkiakoski Antti, kaupallinen johtaja
6  Kupsala Jari, perusopetuksen lehtori
7  Kurkela Hannele, perushoitaja
8  Laitila Marika merkonomi
9  Lääkkö Matti, diplomi-insinööri
10  Pigg Karoliina, FM, opettaja
11  Tahkola Pekka, projektipäällikkö

 

II Elävä seurakunta – Lähellä ihmistä

12  Hekkala Rauno, varastoesimies
13  Jääskö Aki, opiskelija
14  Lawson Hellu Latekoe, tietoliikenneinsinööri
15  Leskelä Juho, lukiolainen
16  Saxholm Marko, ravintolapäällikkö
17  Snellman Anne, FT, sairaanhoitajaopiskelija

 

III KATSE

18  Antila Suvi,  KTM, Manager, Accounting
19  Frilund Auli, työtön
20  Helanen Suvi,  projektipäällikkö, säätiöasiamies
21  Muotka Henri,YTM, sosiaalityöntekijä
22  Mäläskä Arvi, FM, lehtori
23  Salo Seppo, eläkeläinen

 

Tuiran seurakunta

Tuiran seurakunnan ehdokkaat seurakuntaneuvostoon

 

I  Elävä seurakunta – Lähellä ihmistä

73  ERVELIUS Tuula, Ylihoitaja, eläkeläinen
74  HAAGA Hilkka,, Copywriter, mediatuottaja
75  HAHTO Markku, Toiminnanjohtaja, lautamies
76  HERRANEN Johanna, Opettaja
77  JURKKO Kati, Toimittaja, yrittäjä
78  JÄÄLINOJA Sanna, Työsuojeluvaltuutettu, FM
79  KAINULAINEN Markku, Sosionomi, eläkeläinen
80  KESTI Johanna, Kauppatieteiden kandidaatti, opiskelija
81  KOHONEN Olli, Sairaanhoitaja, filosofian maisteri
82  KOMULAINEN Jarmo, FM, eläkeläinen
83  MATTSON Roy, Työsuojeluvaltuutettu
84  MERILÄINEN Ella, Opiskelija
85  NÄRHI Tarja, Työnohjaaja
86  PELKONEN Mia, Osastonsihteeri
87  PUISTOLA Ulla, Professori, ylilääkäri
8    RAUDASKOSKI Mikko, Erityisopettaja, eläkeläinen
89  SAARELA Pia, Hoitaja
90  SALMI Mikko, Päätoimittaja, pastori
91  SALMI Teija, Luokanopettaja, TM
92  SIRVIÖ Pirjo, Erikoissairaanhoitaja
93  STOLT Riina, Opiskelija
94  HUOVINEN Teemu, Kokki
95  JÄMSÄ-UUSITALO Vaili, Opintoasiainsihteeri, study counselor

 

II Kristillisten perusarvojen puolesta

96  LIUKKONEN Juhani, Kenttärovasti, kasvatustieteiden tohtori
97  NURKKALA Eero, Ohjelmistosuunnittelija
98  HEIKKILÄ Jari, Arkkitehti
99  LEPPÄNEN Antti, Insinööri
100  GUSTAFSSON Sakke, Yrittäjä
101  PAKANEN Jouni, Tietoliikenneasentaja
102  JUNTUNEN Viljo, TT, rovasti
103  LOHI Riitta, Mielisairaanhoitaja
104  PENTTILÄ Saara, Fysioterapeutti, terveyshallintotieteen opiskelija

 

III Verso

105  KORHONEN Juha, Diplomi-insinööri
106  LAPINLAMPI Satu, FM, toimitusjohtaja
107  LJOKKOI Lea, Luokanopettaja, apulaisjohtaja
108  KAINULAINEN Veeti, Opiskelija

 

IV  Toimivat seurakuntalaiset

109  FISKAALI Kirsti, FM, yliopisto-opettaja
110  HANNULA Kaisa, Sosionomi (AMK)
111  HEKKALA Aki, Program manager
112  AF HÄLLSTRÖM Pertti, Myyntipäällikkö
113  KORKEAMÄKI Riku, Rehtori, emeritus
114  KUUSIRATI Raili, Eläkeläinen
115  LOIVA Hanna, Opiskelija
116  TENKORANG Otis, Puistotyöntekijä
117  PAAKKARI Seppo, Virastomestari
118  POKKA  Säde, Luokanopettaja
119  POUKE Saara, Opiskelija
120  PULLI  Juhana, Teologian kandidaatti
121  SEPPÄNEN Juhani, Vapaaehtoinen lapsityöntekijä
122  SIHVOMAA Jukka, Varatuomari
123  SILJANDER Markus, Diplomi-insinööri
124  VALTTI Pirjo, Työterveyslääkäri
125  VIERU Markku, Tohtori, professori
126  MARTTILA Leila, Kauppias, eläkeläinen

 

V  Katse

127  FRÖJDHOLM Henri, Opiskelija
128  HANNILA Kati, Diplomi-insinööri, R&D engineer
129  HYVÄRINEN Marjukka, Filosofian tohtori, neurobiologian maisteri
130  KORTEJÄRVI Riku, Tekninen piirtäjä
131  KÄRSÄMÄ Sini-Elina, Toiminnanjohtaja, opiskelija
132  LINDBORG Timo, Tekniikan tohtori, konsernin johtaja
133  LÄMSÄ Anna-Liisa, KT, verkostopäällikkö
134  MINERVA Keijo, Muusikko, eläkeläinen
135  MESKUS Lauri, Linja-auton kuljettaja, muusikko
136  MOILANEN Mauri, Linja-autonkuljettaja
137  POUTIAINEN Antti-Pekka, Puutarhuri
138  PULKKINEN Jaana, Lastentarhanopettaja, erityisopettaja
139  PYÖRÄLÄ Pirjo, KTM, yrittäjä
140  SAINE Elina, FM, alueidenkäytön asiantuntija
141  RAAPPANA Riitta, Sosionomi, diakoni
142  TASKINEN PIrkko, DI, yrittäjä
143  TURPEINEN Liisa, Lastentarhan opettaja, sosionomi opiskelija
144  YLINIEMI Ilkka, Talousneuvos, DI

 

Tuiran seurakunnan ehdokkaat yhteiseen kirkkovaltuustoon

I  Verso

2  KORHONEN Juha, Diplomi-insinööri
3  LAPINLAMPI Satu, FM, toimitusjohtaja
4  LJOKKOI Lea, Luokanopettaja, apulaisjohtaja
5  KAINULAINEN Veeti, Opiskelija

 

II  Kristillisten perusarvojen puolesta 

6  PÄKKILÄ Maija, FM
7  AHO Hanna, FM
8  PENTTILÄ Saara, Fysioterapeutti, terveyshallintotieteen opiskelija
9  LEPPÄNEN Antti, Insinööri
10  PAKANEN Jouni, Tietoliikenneasentaja
11  NURKKALA Eero, Ohjelmistosuunnittelija
12  HEIKKILÄ Jari, Arkkitehti
13  HEIKKILÄ Timo, Insinööri

 

III Elävä seurakunta – Lähellä ihmistä

14  ERVELIUS Tuula, Ylihoitaja, eläkeläinen
15  HAAGA Hilkka, Copywriter, mediatuottaja
16  HAHTO Markku, Toiminnanjohtaja, lautamies
17  JURKKO Kati, Toimittaja, yrittäjä
18  JÄÄLINOJA Sanna, Työsuojeluvaltuutettu, FM
19  KAINULAINEN Markku, Sosionomi, eläkeläinen
20  KESTI Johanna, Kauppatieteiden kandidaatti, opiskelija
21  KOHONEN Olli, Sairaanhoitaja, filosofian maisteri
22  KOMULAINEN Jarmo, FM, eläkeläinen
23  MATTSON Roy, Työsuojeluvaltuutettu
24  MERILÄINEN Ella, Opiskelija
25  NÄRHI Tarja, Työnohjaaja
26  PELKONEN Mia, Osastonsihteeri
27  PUISTOLA Ulla, Professori, ylilääkäri
28  RAUDASKOSKI Mikko, Erityisopettaja, eläkeläinen
29  SAARELA Pia, Hoitaja
30  SALMI Mikko, Päätoimittaja, pastori
31  SALMI Teija, luokanopettaja, TM
32  SATOMAA Pirita, Insinööri, sosionomiopiskelija
33  SIRVIÖ Pirjo, Erikoissairaanhoitaja
34  STOLT Riina, Opiskelija
35  HUOVINEN Teemu, Kokki
36  JÄMSÄ-UUSITALO Vaili, Opintoasiainsihteeri, study counselor

 

IV  Katse

37  FRÖJDHOLM Henri, Opiskelija
38  HANNILA Kati, Diplomi-insinööri, R&D engineer
39  HYVÄRINEN Marjukka,Filosofian tohtori, neurobiologian maisteri
40  KORTEJÄRVI Riku, Tekninen piirtäjä
41  KÄRSÄMÄ Sini-Elina, Toiminnanjohtaja, opiskelija
42  LINDBORG Timo, Tekniikan tohtori, konsernin johtaja
43  LÄMSÄ Anna-Liisa, KT, verkostopäällikkö
44  MINERVA Keijo, Muusikko, eläkeläinen
45  MESKUS Lauri, Linja-auton kuljettaja, muusikko
46  MOILANEN Mauri, Linja-autonkuljettaja
47  POUTIAINEN Antti-Pekka, Puutarhuri
48  PULKKINEN Jaana, Lastentarhanopettaja, erityisopettaja
49  PYÖRÄLÄ Pirjo, KTM, yrittäjä
50  RAAPPANA Riitta, Sosionomi, diakoni
51  SAINE Elina, FM, alueidenkäytön asiantuntija
52 TASKINEN PIrkko, DI, yrittäjä
53  TURPEINEN Liisa, Lastentarhan opettaja, sosionomi opiskelija
54  VÄISÄNEN Veikko, Tilintarkastaja (JHTT), emeritus
55  YLINIEMI Ilkka, Talousneuvos, DI

 

V  Toimivat seurakuntalaiset

56  FISKAALI Kirsti, FM, yliopisto-opettaja
57  HANNULA Kaisa, Sosionomi (AMK)
58  HEKKALA Aki, Program manager
59  AF HÄLLSTRÖM Pertti, Myyntipäällikkö
60  KORKEAMÄKI Riku, Rehtori, emeritus
61  KUUSIRATI Raili, Eläkeläinen
62  LOIVA Hanna, Opiskelija
63  TENKORANG Otis, Puistotyöntekijä
64  PAAKKARI Seppo, Virastomestari
65  POKKA Säde, Luokanopettaja
66  POUKE Saara, Opiskelija
67  PULLI Juhana, Teologian kandidaatti
68  SEPPÄNEN Juhani, Vapaaehtoinen lapsityöntekijä
69  SIHVOMAA Jukka, Varatuomari
70  SILJANDER Markus, Diplomi-insinööri
71  VALTTI Pirjo, Työterveyslääkäri
72  VIERU Markku, Tohtori, professori

 

Huom! Tämä ei ole virallinen ehdokaslistojen yhdistelmä. Tiedot päivitetty verkkosivuille 4.10.2018

Etkö tiedä ketä äänestäisit? Tutustu ehdokkaisiin vaalikoneessa!
Etkö tiedä ketä äänestäisit? Tutustu ehdokkaisiin vaalikoneessa! www.seurakuntavaalit.fi/vaalikone