Hae
pienennä tekstin kokoa suurenna tekstin kokoa Tekstiversio

Tiedote 3.11.2011

Puhallinorkesterien syyskonsertissa kuuluu soittamisen ilo

Oulun ev.lut. seurakuntien ja konservatorion puhallinorkesterien syyskonsertti järjestetään Madetojan salissa keskiviikkona 9.11. klo 19.

Konsertissa esiintyvät puhallinorkesterit Primo, Spirito, Virtuoso ja Viventi. Kapellimestareina toimivat Laura Ronimus, Marjaana Heikkinen, Johanna Kiviharju, Markku Korhonen, Esa Lappi ja Sauli Orbinski. Konserttiin on vapaa pääsy, ohjelmamaksu on 5 euroa.

Syyskonsertissa kuullaan monenlaista musiikkia sovitettuna orkesterille, ohjelmistossa on musiikkia P. Juutilaisen Tuure Tupsukorvasta Astor Piazzollaan.

Neljä puhallinorkesteria

Oulun ev.-lut. seurakunnissa on ollut puhallinorkesteritoimintaa jo yli 50 vuoden ajan. Orkesteritoiminta järjestetään yhteistyössä Oulun konservatorion kanssa ja siinä on tällä hetkellä mukana noin 150 nuorta ja vähän vanhempaakin puhallin- ja lyömäsoittajaa.

Orkestereita on neljä, ja ne jakaantuvat ikäryhmittäin. Primo on vasta-alkajille, Spirito parivuotta soittaneille noin 12—15-vuotiaille ja Virtuoso lähinnä 16—18-vuotiaille, jotka ovat soittaneet yli kolme vuotta. Viventi on edustusorkesteri.

Orkesterit harjoittelevat kerran viikossa sekä orkesterileirillä keväisin ja syksyisin. Orkesteritoiminta ei kuitenkaan ole pelkkiä rankkoja treenejä, vaan tärkeässä osassa on yhdessä soittamisen ilo. Puhallinorkesterit soittavat monipuolista konserttimusiikkia ja tekevät esiintymismatkoja sekä koululaiskonsertteja Oulussa ja sen lähialueilla.

Musiikkikouluun lainasoittimella

Puhallinorkesterien toimintaan liittyy oleellisesti soittokunnan yhteydessä toimiva musiikkikoulu. Siellä annetaan soitonopetusta useissa puhallinsoittimissa. Musiikkikoululaisilla on henkilökohtainen puolen tunnin soittotunti kerran viikossa. Orkesteriin pääsee mukaan, kun hallitsee soittimen perusteet.

Musiikkikouluun otetaan uusia oppilaita joka syksy eikä sinne ole pääsykoetta. Myös kesken lukuvuoden voi kysellä vapaita paikkoja. Mukaan voivat tulla ihan vasta-alkajat tai mahdollisesti jo jotain toista soitinta osaavat. Osalle oppilaita voidaan järjestää aluksi lainasoitin. Opetus on tarkoitettu etupäässä lapsille ja nuorille. Lukukausimaksu on 150 euroa (lukuvuosi 300 euroa).

Lisätietoja:

Oulun seurakuntien soittokunnan ja musiikkikoulun vs. toiminnanohjaaja Riitta Ojala p. 040 8414 680, .

Lisää Oulun seurakuntien uutisia

Oulun ev.lut. seurakuntien menovinkit 27.5.–2.6.2013

Cafe Krypta maanantaina 27.5. ...

Lue lisää »

Suvivirsi raikaa Rotuaarilla 26.5.

Tiedote 20.5.2013 Sunnuntaina 26.5. klo ...

Lue lisää »

Tänään alkaa Tuiran kirkkoherranvaalin ennakkoäänestys

Tiedote 20.5.2013 Varsinainen äänestyspäivä ...

Lue lisää »

Oulun ev.lut. seurakuntien menovinkit 20.–26.5.2013

Siipi – lähetyksen puoti ja ...

Lue lisää »

Tuiran kirkkoherraehdokkaiden vaalisaarnat ja haastattelut löytyvät verkossa

Tiedote 14.5.2013 Vaalipaneeli Tuiran ...

Lue lisää »

Häämusiikkia tuleville vihkipareille

Tiedote 13.5.2013 Oulun ev.lut. seurakunnat ...

Lue lisää »

Vihkihetket 24.5. Oulun tuomiokirkossa

Tiedote 10.5.2013 Oulun tuomiokirkossa järjestetään ...

Lue lisää »

Puhallinmusiikkia pelastamassa -yhteiskonsertti kokoaa Oulun seudun puhaltajat

Tiedote 10.5.2013 Valtakunnallinen Puhallinmusiikin päivä ...

Lue lisää »

Oulujoen kirkkoherranvaalin vaalisijat on päätetty

Oulun hiippakunnan tuomiokapitulin totesi 7.5.2013 ...

Lue lisää »

Oulun ev.lut. seurakuntien menovinkit 13.–19.5.2013

Diakonian aamu maanantaina 13.5. ...

Lue lisää »

Näytä kaikki

Kirkon tiedotuskeskus tiedottaa

Ylöjärven Metsäkylän seurakuntakoti on avoinna sunnuntaina klo 15-18 hiljentymistä varten 23.12.2012 14.30

Lue lisää »

Torniagentit seikkailevat uudessa lastensarjassa joulun aikaan 17.12.2012 13.06

Lue lisää »


Tulosta| Sivukartta| In English