Tiedote 2.5.2012
Puhallinmusiikki soi Oulun keskustassa
Perjantaina 11.5. juhlitaan valtakunnallista Puhallinmusiikin päivää. Oulussa päivän kunniaksi järjestetään konsertteja, joissa esiintyvät Oulun ev.lut. seurakuntien ja konservatorion orkesterit ja kamarimusiikkikokoonpanot.
Valveen kahvilassa kuullaan lounaskonsertteja kello 11 ja kello 12. Ensimmäisessä osuudessa kello 11 musiikkia esittävät Oulun ev.lut. seurakuntien ja konservatorion Spirito- ja Virtuoso-orkestereiden oboistit ja Brent Cassidy (irkkurumpu). Kello 12 esiintyvät orkestereiden huilistit.
Anttilan ala-aulassa soi kamarimusiikki kello 14 Spirito- ja Virtuoso-orkestereiden klarinetistien soittamana.
Vaskiyhtye esiintyy Rotuaarin lavalla kello 15.30.
Raatin nuorisotalolla on soitinesittelykonsertti Tule ja tööttää! perjantaina kello 18. Konsertissa esiintyy Primo-orkesteri. Konsertin jälkeen on mahdollisuus tutustua eri puhallinsoittimiin ja innostua siten mahdollisesti uudesta harrastuksesta.
Päivä huipentuu Oulun seurakuntien ja konservatorion edustuskokoonpanon Viventi kevätyössä -konserttiin tuomiokirkossa kello 21. Puhallinorkesteria johtaa Jukka Myllys. Konserttiin on vapaa pääsy. Käsiohjelma on viisi euroa.
Harrastusmahdollisuuksia vasta-alkajista edustusorkesteriin saakka
Oulun ev.lut. seurakunnissa on ollut puhallinorkesteritoimintaa jo yli 50 vuoden ajan osana nuorisotyötä. Orkesteritoiminta järjestetään yhteistyössä Oulun konservatorion, Kiiminkijoen Opiston sekä Oulun seudun ammattikorkeakoulun kanssa.
Syksyllä jatkuvaan toimintaan voi ilmoittautua Riitta Ojalalle numeroon 040 841 4680 elokuusta alkaen. Musiikkikoulusta voi kysyä vapaita paikkoja myös kesken lukuvuoden. Oulun ev.lut. seurakunnat järjestävät puhallinopetusta ja orkesteritoimintaa vasta-alkajista edustusorkesteriin saakka.
Eritasoisia orkestereita on neljä, ja kaikki halukkaat pääsevät mukaan soittamaan. Tällä hetkellä orkestereissa on yhteensä noin 150 nuorta ja vähän vanhempiakin puhallin- ja lyömäsoittajia. Orkesterit harjoittelevat viikoittain Raatin nuorisotalolla ja konservatoriolla.