Hae
pienennä tekstin kokoa suurenna tekstin kokoa Tekstiversio

Joulupajat ja -myyjäiset

Oulun ev.lut. seurakunnissa järjestetään joulun alla niin koululaisille suunnattuja joulupajoja kuin kaikille tarkoitettuja joulumyyjäisiäkin.

Pajojen toiminta on suunnattu kouluikäisille lapsille, mutta myös lapsen vanhemmat, isovanhemmat tai aikuinen ystävä ovat tervetulleita mukaan.

Joulupajan tarkoituksena on valmistella joulua ja siellä esimerkiksi lauletaan, askarrellaan joulukortteja ja -koristeita sekä ratkotaan tietovisoja. Joulupajat ovat ilmaisia ja lisäksi askarteluhetkissä on tarjolla piparia ja mehua. Ennakkoilmoittautumista ei tarvita.

Joulupajat ovat auki kahden tunnin ajan:

Ti 13.12.
klo 14 Pyhän Luukkaan kappelilla (Yliopistokatu 7)

To 15.12.
klo 14 Tuiran kirkolla (Myllytie 5)

Ti 20.12.
klo 14 Pyhän Luukkaan kappelilla (Yliopistokatu 7).

Joulun lahjat ja leivonnaiset myyjäisistä

Oulun ev.lut. seurakunnissa järjestetään joulun alla myyjäisiä, joista voi löytää niin lahjat kuin leivonnaisetkin joulunviettoa varten.

Ylikiimingin seurakuntatalolla (Harjutie 5) vietetään myyjäisiä lauantaina 17.12. kello 11–14. Osallistujilla on mahdollista myös vuokrata oma pöytä omille myytäville tuotteille. Pöydän vuokra on viisi euroa ja pöytävaraukset tulee tehdä 13.12. mennessä numeroon 044 316 1459. Muuten myytävänä on leivonnaisia, käsitöitä sekä arpoja.

Hintan Marttojen joulumyyjäiset lauantaina17.12.2011 kello 10-14 Myllyojan seurakuntatalolla (Koivumaantie 2). Myytävänä on joululaatikoita, -leipiä,- kakkuja ja muita jouluisia leivonnaisia, käsitöitä ja joulukoristeita. Myyjäisissä on myös kirppispöytä. Osa myyjäistuotosta lahjoitetaan Oulujoen seurakunnan diakoniatyölle. Martta-kahvio.


Tulosta| Sivukartta| In English